İŞTE TÜRKİYE’NİN 2016 SEYAHAT TERCİHLERİ

İŞTE TÜRKİYE’NİN 2016 SEYAHAT TERCİHLERİ

Yeni yılın daha sade-ce ilk ayını geride bırakmış olsak da, bir sonraki tatilimiz için sabırsızlanmaya başladık. Haliyle şimdiden resmi tatil günlerini kontrol ediyor ya da işten hangi ara izin alabileceğimizi hesaplamaya çalışıyoruz. Peki 2016’da en çok hangi tür tatilleri tercih edeceğiz? Yazlığa mı gideceğiz, sırt çantamızı alıp uzaklara mı, yoksa gemi turlarıyla Avrupa kıyılarına mı? Seyahat arama sitesi momondo’nun 20 ülkeyi kap-sayan araştırması, Türkiye’de yaşayan turistlerin bu yılki tatil planlarını, coğrafi böl-gelere göre karşılaştırarak ve diğer ülkelerle kıyaslayarak ortaya koyuyor. Araştırmanın en dikkat çekici sonuçlarıysa şöyle:

DENİZ TATİLİ İSTEĞİ İKİYE KATLANDI
Yerli turistler, bu yıl en çok deniz, kum, güneş üçlüsünü bir arada bulabilecekleri ta-tilleri tercih edeceklerini söy-lüyor. Bu tür bir tatil yapmayı planlayanların oranı bir önce-ki yıl yalnızca yüzde 28’ken, bu yıl yüzde 61 oranında. Araştırma, deniz tatili isteme oranının en yüksek olduğu bölgenin ise yüzde 65’le İç Anadolu Bölgesi olduğunu ortaya koyuyor.
FAVORİ ŞEHİR KAÇAMAKLARI

2016’da en çok tercih edi-lecek ikinci seçenekse kısa süreli şehir kaçamakları. Katı-lımcıların yüzde 39’u, “Bu yıl mutlaka bir kaçamak yapa-cağım,” diyor. Bu oran, 23-35 yaş arası turistlerde yüzde 42’ye kadar çıkarken, şehir kaçamaklarını en az tercih edenlerse 56-65 yaş grubu. Bölgelere göre incelendiğin-deyse, kaçamakları en çok Egeliler ilgi gösteriyor.

EGELİLER YAZLIKTAN VAZGEÇMİYOR
Üçüncü sırayıysa her ikisi de tatilcilerin yüzde 34’ü tarafın-dan benimsenen iki seçenek paylaşıyor. Bunlardan ilki, yurtiçindeki yazlık eve git-mek. Bu seçenek en çok 56-65 yaş grubu, en az ise 18-22 yaş grubu arasında popü-ler. Araştırmaya göre, yüzde 35’lik oranla yazlık evleri en çok Ege Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlar tercih ediyor. Diğer yandan araştırmanın ya-pıldığı 20 ülke arasında, Rus-ların ardından yazlıkta tatil yapmayı en çok seven ikinci ülke konumundayız.
DÜNYA LİDERİYİZ

Üçüncü sırayı paylaşan ikin-ci tatil seçeneği spa, masaj, yoga kursu vb. gibi seçenek-ler sunan tatil yörelerine ve tesislere gitmek. Bu seçenek, en çok 36-55 yaş grubundaki turistler tarafından tercih edi-lecek. Bu tür tatilleri en çok tercih edecek olan coğrafi bölge ise İç Anadolu Bölge-si. Diğer yandan araştırmanın yapıldığı 20 ülke arasında, bu tür rahatlama odaklı tatilleri en çok tercih eden ülke ko-numundayız.

MACERALI YOL GEZİ İSTEĞİ ARTIYOR
Dördüncü sırada macera-yı seven turistler yer alıyor. Araba veya motosikletle özgürce seyahat edip, tatillerini yoldayken şekillendirebile-cekleri bir yol gezisi yapma-yı isteyenlerin oranı yüzde 30 oranında. Bu tatil türü, özellikle 23-35 yaş grubu-nun favorileri arasında. Diğer yandan tüm yaş gruplarında yalnızca erkekler incelendi-ğinde, oran yüzde 34’e kadar çıkıyor. Ayrıca Ege Bölge-si’nde yaşayan turistler yol gezilerini en çok tercih eden grup.

ÇOCUKLU AİLELER GEMİDE
İlk beşte yer alan son seya-hat yöntemi ise turistik gemi turları. Yerli turistlerin yüzde 27’si 2016’da en azından bir gemi turu yapmak istediği-ni söylerken, bu oran 56-65 yaş grubunda yüzde 33’e kadar çıkıyor. Benzer şekil-de çocuklı aileler arasında da gemi turlarını tercih etme oranı daha yüksek. Diğer yandan araştırmada öne çı-kan diğer tatil yöntemleri ise sırasıyla kayak tatilleri (yüzde 21), kamp yapmak (yüzde 17), sırt çantasıyla gezmek (yüzde 15).

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir